d
Follow us
  >  Doradztwo podatkowe   >  Ministerstwo Finansów doprecyzowuje zasady raportowania schematów podatkowych

Ministerstwo Finansów doprecyzowuje zasady raportowania schematów podatkowych

Minister finansów 5 marca 2025 roku wydał interpretację ogólną w sprawie „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” promotora i wspomagającego na gruncie przepisów o schematach podatkowych. Wcześniej wyroki TSUE (C-694/20 Orde van Vlaamse Balies i in. w ramach skargi m.in. flamandzkiej izby adwokackiej) doprecyzowały, że zwolnienie z obowiązku raportowania na rzecz powiadomienia innych podmiotów przysługuje zawodom chronionym tajemnicą zawodową, zgodnie z art. 86b § 4–5 (promotor) i art. 86d § 5 (wspomagający) Ordynacji podatkowej.

Wyrok TSUE

W wyroku w sprawie C-623/22 Belgian Association of Tax Lawyers i in. – TSUE doprecyzował zakres „prawniczej tajemnicy zawodowej” na gruncie Dyrektywy Rady (UE) 2018/822 (DAC6) i wskazał konkretne zawody, których przedstawiciele mogą być zwolnieni z obowiązków raportowania dotyczących schematów podatkowych, powołując się na obowiązującą ich tajemnicę zawodową.

TSUE wskazał również, że zgodnie z art. 8ab ust. 5 zmienionej dyrektywy 2011/16/UE, państwa członkowskie mogą zastąpić obowiązek zgłoszenia obowiązkiem powiadomienia, ale tylko wobec zawodów, które – tak jak adwokaci – mają prawo do reprezentowania stron przed sądem. Nie mogą natomiast rozszerzać tego zastąpienia na inne zawody, które takiego uprawnienia nie posiadają.

Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów

Zgodnie z treścią wyroku – ministerstwo ze względu na prawnie chronioną tajemnicę zawodową oraz ochronę podatników rozszerzyło w interpretacji ogólnej grono podmiotów uprawnionych do zastąpienia obowiązku raportowania schematu podatkowego obowiązkiem powiadomienia innych podmiotów ze względu na prawnie chronioną tajemnicę zawodową również na doradców podatkowych i rzeczników patentowych.

Oba te zawody, podobnie jak adwokaci i radcy prawni, mają prawo reprezentować swoich klientów przed sądem oraz są zobowiązane do zachowania tajemnicy zawodowej, w przeciwieństwie do innych zawodów, takich jak notariusze, audytorzy czy księgowi, które takiego prawa nie mają, a w konsekwencji – wyrok TSUE należy interpretować w sposób taki, że doradcy podatkowi oraz rzecznicy patentowi muszą mieć takie same uprawnienia w tym zakresie jak adwokaci i radcy prawni – tj. w miejsce obowiązku raportowania schematu podatkowego do Szefa KAS ciąży na nich obowiązek powiadomienia innych podmiotów o konieczności jego zgłoszenia.

Zgodnie z brzmieniem art. 86b § 4 i art. 86d § 5 Ordynacji podatkowej, promotor lub wspomagający musi spełnić łącznie dwa warunki, aby być zwolnionym z obowiązku raportowania schematu podatkowego:
1) być zobowiązanym do zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej, oraz
2) być uprawnionym na gruncie ustawy do reprezentacji klienta przed sądem.

W konsekwencji ministerstwo potwierdza, że promotorami lub wspomagającymi zwolnionymi z raportowania schematu podatkowego są: adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi.

Ministerstwo podkreśla, że zgodnie z tezami TSUE, stosując wykładnię a contrario, zwolnienie z obowiązku raportowania schematu podatkowego nie dotyczy podmiotów i zawodów, które na mocy przepisów krajowych nie mają uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem.

Zwolnienie dotyczy wyłącznie niestandaryzowanych schematów podatkowych. Schematy standaryzowane można przekazać bez naruszenia tajemnicy zawodowej.

Kontakt

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i szukasz wsparcia w zakresie prowadzonej działalności – zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Michał Hankus

Zapisz się do newslettera